close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 22 grudnia 2017

  Dziecięcy Chór Politechniki Szczecińskiej DON DIRI DON wystąpił w Ambasadzie RP w Berlinie. Kolędę z życzeniami młodzi śpiewacy dedykują Polonii w Niemczech i naszym niemieckim partnerom. Wesołych Świąt!

   

   

   

  Chór DON-DIRI-DON powstał w 1990 r. z inicjatywy prof. Jana Szyrockiego. Dyrektorem artystycznym i dyrygentem jest Dariusz Dyczewski. W zespole śpiewają uzdolnieni muzycznie chłopcy i dziewczęta w wieku od 6 do 18 lat.

   

  Repertuar chóru obejmuje utwory muzyki chóralnej od renesansu po czasy współczesne. Chór współpracował z Filharmonią Szczecińską, zespołem instrumentalnym „Camerata Nova” i Filharmonią Narodową w Warszawie. Od 1990 r. chór należy do Polskiego Związku Chórów i Orkiestr, a od 1995 r. do Międzynarodowej Federacji Chóralnej „Pueri Cantores”. Poza czynnym uczestnictwem w życiu muzycznym Szczecina, chór koncertował niemal we wszystkich większych miastach Polski. Odbył też wiele tras koncertowych po krajach Europy Zachodniej, Ameryki Północnej i Południowe oraz Azji.

   

  Pasmo sukcesów chór rozpoczął od festiwalu chóralnego w Bergamo (Włochy 1992), w Australii (1993, 1994), na Słowacji (1994) oraz Sardynii (1995). W tym samym roku chór został przyjęty w Watykanie przez papieża Jana Pawła II.

   

  Chór DON-DIRI-DON jest zdobywcą wielu prestiżowych nagród, m.in. „Złotego Kamertonu” na Ogólnopolskim Konkursie Chórów Szkolnych A’Capella Dzieci i Młodzieży. Niezwykłym wydarzeniem w życiu chóru było zaproszenie do udziału w koncercie, który odbył się w Terezinie w Czechach pod patronatem prezydentów: Czech, Niemiec i Polski, a poświęcony był dzieciom, które zginęły w byłem niemieckim obozie Theresienstadt.

   

  Chór DON-DIRI-DON wydał do tej pory cztery płyty i zarejestrował dla polskiego radia i telewizji szereg utworów muzyki chóralnej. Zdobyte nagrody i wyróżnienia oraz pozytywne recenzje prasowe świadczą o wysokim profesjonalizmie młodych śpiewaków.

   

  Występ chóru i zorganizowane dla młodych śpiewaków przyjęcie w Ambasadzie RP w Berlinie było zaledwie preludium do wspaniałego koncertu bożonarodzeniowego w Katedrze Francuskiej na historycznym Gendarmenmarkt. Patronat nad tym wydarzeniem objął Ambasador Rzeczypospolitej w Niemczech, Prof. Andrzej Przyłębski. Jego Ekscelencja również osobiście zapowiedział występ chóru.

   

  Na zakończenie koncertu dzieci zaśpiewały razem z solistami po niemiecku i po polsku "Cichą noc", trzymając w rękach płonące światełka nadziei. To było najpiękniejsze przesłanie świąteczne, jakie tego wieczoru można by było sobie wyobrazić. Publiczność również to doceniła i podziękowała za wspaniały koncert niekończącymi się oklaskami.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: